Helovynas
- Lietuvoje Helovynas pradėtas švęsti netaip seniai. Ši diena ištiesų vadinama Visų šventųjų diena, skirta minėti šventuosius ir kankinius, ji jau buvo minima įvairiais būdais visame pasaulyje. Angliškai tai skamba "ol helous yv" (All Hallows Eve), susiliejus garsams iš čia ir kilo šventės pavadinimas Helovynas. Turbūt ne vienas jau pradeda mėgautis į Lietuvą atėjusia šia švente ir išsigalvoja įvairių būdų kaip ją švęsti. Pradedant nuo įvairių siaubo kostiumų, siaubo filmų, bjaurios išvaizdos valgių ir kraupių istorijų.
- Todėl daugiausia šiuolaikinio Helovyno ištakų randama senovės keltų istorijoje. Ir pats šventės turinys yra atėjęs iš keltų, kurie spalio 31 dieną šventė Naujųjų metų išvakares.
- Senovės Britanijoje ir Airijoje keltai, švęsdami spalio 31-ąją (vasaros pabaigą), tikėjo, kad mirusiųjų sielos tądien grįžta aplankyti savo namų, o aplink siaučia vaiduokliai ir raganos bei piktosios dvasios. Todėl siekiant apsisaugoti nuo piktadarių žmonės persirengdavo įvairias kostiumais stengdamiesi supanašėti į šėlstančias dvasias ir apsiginti nuo jų.
- Ši šventė pasauliniu mastu nebuvo plačiai minima iki XX a. – iki tol Helovynas nacionaline švente tebuvo pripažinta Airijoje.
- Pagrindiniu šventės simboliu tapo moliūgas, kuris tampa piktu susiraukusiu visus gąsdinančiu veidu. Moliūgas išpjaustytas kaip žmogaus veidas simbolizuoja šykštuolį Džeką, kuris buvo toks šykštus, kad už savo blogus darbus buvo nepriimtas į rojų o jo siela vis neranda vietos. Džeko legenda teigia, kad šis šykštus žmogus ėjęs su velniu varžybų. Abu įsilipo į obelį, o Džemas padarė kryžiaus ženklą, kad velnias nebegalėtų išlipti iš obels. Tai Džekas privertė velnią prisiekti, kad jis niekada nesikėsins į jo sielą. Po mirties Džekas buvo nepriimtas į rojų, o velnias jo neįleido ir į pragarą kaip ir buvo pažadėjęs. Paliekant pragarą velnias metė į Džeką anglį, kuri vėliau įdėta į ropę švietė jam kelią. Taip gimė idėja vaizduoti Džeko lempą, tik moliūge buvo tai daryti daug patogiau nei ropėje.
- Nors Lietuvoje tai nėra visiems priimtina šventė, po truputį ją pradeda švęsti vis daugiau žmonių.
- Taigi Helovynas gali tapti švente tiek vaikams tiek suaugusiems. Vaikams smagu persirenginėti įvairiais kostiumais. Suaugusiems susikurti šiek tiek baugią atmosferą, pasikvietus draugų pažiūrėti siaubo filmą ar pasigaminti helovynišką patiekalą Vieni iš jų tai moliūgų sriuba, žele su įvairiais siaubo priedais ar kruvini piršteliai. Nepatingėkite pasipuošti savo namus juodais šydais, ar užkabinti voratinklį, prisigalvokite mistinių istorijų ir mėgaukitės lengvais šiurpuliukais.
Na kaip foto? Ar jūsų nebaugina? Nesukėlė šiurpuliukų? Tad ir jūs šveskite taip Helovyną :)
Ikėliau šia info dėl to kad mes per SP jau skaityk pradėjome švesti Helovyną :)
Pagarbiai blog'o komanda.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą